Ką reikia žinoti, prieš perkant dažus?

Dažydami savo būstą, terasą, baldus, ar kitus objektus, mes tikimės, jog jie atrodys ne tik gražiai, bet ir bus apsaugoti nuo žalingų aplinkos poveikių. Kokius dažus ir dažymo įrangą pasirinkti, norint pasiekti geriausią rezultatą, pataria mūsų specialistai.

Dažai pagal dažomo paviršiaus rūšį

Metalo paviršių dažymo eiga priklauso nuo to, ar dažomas paviršius yra naujas, ar pastovėjęs. Jei metalas senas, būtina nuvalyti rūdis ir senus dažų sluoksnius. Priklausomai nuo to, ar dažomas objektas yra viduje ar lauke, paviršius turi būti gruntuojamas ir dengiamas emale su antikoroziniais priedais, apsaugančiais metalą nuo rūdijimo. Geriausiam rezultatui pasiekti, rekomenduojama prieš dažant metalinį paviršių, jį pašiaušti.

Medinų paviršių apsaugai sukurti, verta išsiaiškinti, koks tiksliai medis bus dažomas ir nuspręsti, ar norima išsaugoti natūralią tekstūrą. Jei nudažytas paviršius turi būti skaidrus ir atskleidžiantis medžio raštus, rekomenduojame naudoti dažyvę, kuri yra atspari UV spinduliams ir išlaiko kiekvienam medžiui būdingą individualią išvaizdą. Norint padengti medinį paviršių vientisa spalva, be specialių dažų yra parenkamas ir gruntas. Nepriklausomai nuo dažymo būdo, jei medis yra lauke, būtina naudoti antiseptikus, apsaugančius paviršių nuo pelėsio, kirvarpų, spalvos pokyčių ir kitų šalutinių efektų.

Norint apsaugoti mineralinius paviršius (dažniausiai tai – būsto vidinės sienos), dėmesį verta kreipti į gyvenimo patalpoje intensyvumą. Kuo didesnis srautas žmonių numatomas, tuo atsparesnius trinčiai dažus rekomenduojama rinktis. Kitaip tariant, aktyvioje būsto zonoje dengiami dažai turi atlaikyti bent 10 tūkst. plovimo ciklų. Siekiant geriausios rezultato, prieš dažymą paviršių būtina pašiaušti, pašalinti visas silpnai besilaikančias dalis ir dulkes, bei nugruntuoti.

Dažai pagal rišamąją medžiagą

Dažai gali būti skirtingų rūšių, iš kurių populiariausi – skiediklio ir vandens pagrindo dažai. Abi rišamosios medžiagos laikui bėgant išgaruoja, tačiau dėl savo savybių kiekviena jų yra tinkama skirtingiems tikslams pasiekti.

Skiediklio pagrindo dažai dažniausiai naudojami lauke ar pramoninėse patalpose. Šie dažai labia gerai įsigeria į dažomą paviršių, todėl tikimybė, jog jis sutrūkinės yra itin maža. Skiediklio pagrindo gruntas yra naudojamas būsto renovacijai, nes nereikalauja pilnai pašalinti ankstesnio dažo likučių ir garantuoja naujos dangos sukibimą su senąja. Skiediklio pagrindo lakai sukuria didesnį paviršiaus atsparumą trinčiai.

Vandens pagrindo dažai rekomenduojami būsto vidui dažyti, nes yra ekologiški, bekvapiai, nesukelia alergijų. Šiuos dažus galima naudoti jau gyvenant būste, nes jie nekenkia žmogaus sveikatai. Dažant lauke, vandens pagrindo dažai užtikrina geresnį atsparumą UV spinduliams, todėl mediniai paviršiai mažiau blunka.

Dažai pagal blizgumą

Nors dažų pasirinkimas visų pirma siejamas su estetiniu patrauklumu, iš tiesų būtina atsižvelgti ir į technines dažų charakteristikas: atsparumą trinčiai ir pelėsiui. Pastaroji savybė užtikrinama, pasirinkus dažus su antipelėsiniais priedais, tuo tarpu dažų atsparumas plovimui varijuoja. Tradiciškai, visiškai matiniai dažai atlaiko tik apie 5 tūkst. plovimo ciklų, kai pusiau matiniai ar blizgūs – apie 10 tūkst. Vis dėlto, norint pasiekti atsparumą trinčiai, galima rinktis ir matinius dažus, jei tik jie turi keramikos dalelių. Tokiais dažais apsaugotas paviršius gali atlaikyti iki 15 tūkst. plovimo ciklų.

Įrankiai

Priklausomai nuo jūsų dažomo paviršiaus ir siekiamo rezultato, paviršiui dažyti galima rinktis teptukus, volelius ar purškiamus dažymo aparatus.

Teptukai skirstomi pagal savo plauką, kuris gali būti natūralus, sintetinis ar maišytas, bei ilgo ar trumpo plauko. Natūralus plaukas yra minkštesnis, todėl dažant nepalieka nelygių žymių, tačiau greičiau susidėvi. Ilgas plaukas leidžia vienu sykiu padengti storesnį dažo sluoksnį, tuo tarpu trumpo plauko teptuku dažytas paviršius atrodo lygesnis. Teptukus rekomenduojama rinktis, dažant medieną.

Voleliai gali būti įvairių rūšių, tačiau pagrindinė charakteristika, daranti didžiausią įtaką rezultatui – tai volelio plauko ilgis. Kuo ilgesnis volelio plaukas, tuo geriau atsiskleidžia dažo tekstūra. Priešingai, norint išgauti lygios sienos efektą, geriau rinktis trumpesnį plauką. Voleliai rekomenduojami būsto sienoms dažyti.

Naudojant beorius ar orinius dažymo aparatus paviršius dažais yra nupurškiamas. Šis būdas leidžia pasiekti geriausią estetinį rezultatą, ypač dažant metalinius paviršius, tačiau sukuria apie 30 proc. medžiagų nuostolį.Parašykite mums!

Atgal